W minionym tygodniu rozstrzygnięto konkurs na opowiadanie „Nasuwane słowami”. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin – filia w Golinie, która wraz ze Szkołą Podstawową w Golinie była organizatorem przedsięwzięcia.

Konkurs na opowiadanie o golińskich hafciarkach, które od ponad 100 lat kultywują w tej miejscowości słynny na całą Polskę - i nie tylko - unikalny rodzaj haftu ludowego zwanym snutym, jest jednym z wielu działań związanych z przygotowaniem szkoły do uroczystości nadania imienia Heleny Moszczeńskiej. Dawna właścicielka majątku Goliny uważana jest za animatorkę i propagatorkę snutek. Jeszcze przed II Wojną Światową organizowała w swoim dworku kursy i warsztaty, ucząc tej niełatwej sztuki młode hafciarki. Dzięki niej hart ten przetrwał do dnia dzisiejszego.

Konkurs polegał na napisaniu opowiadania, którego głównymi bohaterkami były właśnie hafciarki. Mogły to być teksty oparte na prawdziwych wydarzeniach, ale również wymyślone, całkiem nowe historie. Akcja mogła toczyć się zarówno w przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości. Uczestnicy mieli tutaj pełną swobodę.

Jury oceniło prace w dwóch kategoriach – dziecięco-młodzieżowej oraz dorosłych.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria dziecięco-młodzieżowa:

I miejsce – Anna Dylak

II miejsce – Antonina Armon

Kategoria dorosłych:

I miejsce – Danuta Szymańska

II miejsce – Monika Jabłońska

III miejsce – Maria Rożek

Wyróżnienia: Marta Borowska i Andrzej Gniotowski

Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można niebawem przeczytać na naszym portalu. Pierwszy tekst już w najbliższy piątek!!!

Tomek Jankowski, 13.07.2020 15:18