Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Tylko w wyborach mamy realny wpływ na to jak przez najbliższe 5 lat będzie zmieniało się i rozwijało nasze najbliższe otoczenie. Wybory samorządowe zaczną się już 21 października.

W Golinie głosy będzie można oddawać w budynku szkoły od 7 do 21. Wybierając radnych do gminy, powiatu czy sejmiku wojewódzkiego decydujemy o losach swojej małej ojczyzny na kolejne 5 lat. To dzięki wybranym przez nas radnych będziemy mogli starać się l drogi i ich oświetlenie, miejsca kulturowo społeczne czy miejsca aktywności fizycznej. W związku z  tym GIG-ant postanowił przeprowadzić wywiad z kilkoma mieszkańcami Goliny ubiegających się o miano radnego.

GIG-ant: Proszę o przestawienie swojego planu wyborczego na rozwój gminy/ powiatu/ województwa na czas swojej kadencji.

Jan Grzesiek: W moim planie wyborczym na rzecz rozwoju Województwa Wielkopolskiego uwzględniam kontynuację dotychczasowej działalności, ze szczególnym zwróceniem uwagi między innymi na następujące zadania:

*   realizacja infrastruktury drogowej; zarówno własnej, należnej do Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz współpracę w tym zakresie z gminami i powiatami,
*  podnoszenie standardów obsługi medycznej Szpitali Wojewódzkich,
*  realizacja budowy Szpitala Dziecka,
*  rozwój i utrzymanie dotychczasowej bazy sportowej w regionie,
*  wsparcie finansowe dla organizacji pożytku publicznego i instytucji pozabudżetowych,
*  utrzymanie zrównoważonego rozwoju regionu w zakresie Gospodarki poprzez Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny i Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich,
*  wsparcie dla działalności kulturalnej i sportowej,
*  dbanie o utrzymanie dyscypliny finansowej Samorządu Województwa,
*  wsparcie inicjatyw lokalnych społeczności.
42787654_2071248752920049_6533741405884383232_o

 

 

Michał Sołtys: W 2018 roku gmina Jarocin została liderem inwestycji w Polsce. W Jarocinie wybudowany został jeden z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w kraju. Nie gdzie indziej, tylko w gminie Jarocin budowana będzie innowacyjna w skali europejskiej oczyszczalnia ścieków. Wszystkie te inwestycje są bardzo ważne (ochrona środowiska), ale równie ważne jest to, byśmy mieli gdzie wypoczywać po pracy czy po nauce. Dlatego w naszych działaniach duży nacisk kładziemy na tworzenie nowych i modernizowanie istniejących miejsc sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych. W Jarocinie mamy jedno z najnowocześniejszych boisk treningowych w Polsce, prężnie działający ośrodek kultury, biblioteki, Spichlerz Polskiego Rocka, unikatowy Park Radoliński, trwa modernizacja basenów, budowa sztucznego lodowiska. Od 2019 roku rozpocznie się rewitalizacja „starówki” Jarocina, gdzie powstanie więcej miejsc do wypoczynku. Odważne decyzje ostatnich lat pozwalają teraz na inwestycje w komfort życia mieszkańców Ziemi Jarocińskiej.

43007709_2182672231970492_766649093945556992_o

 

 

Marcin Półrolniczak: W naszej gminie najważniejszymi inwestycja są nadal inwestycje drogowe – budowa i przebudowa dróg nieutwardzonych oraz chodników. Ten problem występuje zarówno na terenach wiejskich, jak i w samym Jarocinie. Do inwestycji drogowych należą również ścieżki rowerowe, które muszą powstać na terenie całej gminy. Zarówno przy drogach gminnych, powiatowych jak i wojewódzkich i krajowych. W naszej gminie brakuje darmowej komunikacji miejskiej dla jej mieszkańców. Chciałbym, aby każdy mieszkaniec naszej gminy mógł korzystać z darmowej komunikacji. Komunikacja ta odbywałaby się pojazdami Jarocińskich Linii Autobusowych na terenie całej naszej gminy. Korzystanie z obiektów spółki Jarocin Sport – aqua park, basen odkryty i kompleks boisk powinien być dla mieszkańców gminy darmowy. Przywrócenie rangi i wielkości naszemu jarocińskiemu festiwalowi. Darmowe zajęcia sportowe, językowe, muzyczne dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Budowa światłowodu na terenie naszej gminy. Kompleksowo przygotowany plan zagospodarowania całej gminy, który pozwoli jasno określić, gdzie będą usytuowane działki pod budownictwo jednorodzinne, a gdzie działki przemysłowe. Na działkach przemysłowych jasne określenie, jaki rodzaj działalności gospodarczej może się tam odbywać.

43951901_2138360066188838_4518781915855060992_n 

 

GIG-ant: Co chce zrobić pan dla Goliny?

Jan Grzesiek: Dla mojej rodzinnej miejscowości będę wspierał lokalne inicjatywy . W pierwszej kolejności planuję podjąć działania w sprawie:
*uzyskania dofinansowania z Sejmiku i Gminy na potrzebę budowy boiska wielofunkcyjnego,
* wybudowania pomieszczenia integracji szkolnej przy szkole podstawowej.

 

Michał Sołtys: Mieszkając od 10 lat w Golinie od początku angażowałem się w prace społeczne. Wspieram w swoich działaniach: szkoły i przedszkole, działam w stowarzyszeniu „Nasza Wspólnota” pozyskując środki na remont Sanktuarium, działam z Klubem Seniora , z młodzieżą KSM (ostatnio remont pomieszczeń w Domu Katolickim), wspomagam OSP, zawsze czynnie biorę udział w akcjach organizowanych przez Sołtysa Goliny i Stefanowa. W swoich dalszych działaniach chcę kontynuować to, co czynię dotychczas, mianowicie:
- kontynuować budowę ulic na os. Wojska Polskiego
- ul. Ogrodowa
- ul. Lecha, Czecha, Wolności
Nadal priorytetem jest budowa ścieżki rowerowej z Goliny do Jarocina, dokończenie remontu Sanktuarium oraz ściśle współpracować z lokalnymi stowarzyszeniami w celu realizacji ich zadań.

 

Marcin Półrolniczak: Plan dla Goliny wygląda następująco:
1. Dokończenie budowy ulic (dróg) na tzw. Osiedlu Piaskowym wraz z oświetleniem LED
2. Budowa ulicy Piaskowej na całej długości aż do ulicy Jarocińskiej
3. Budowa chodnika i oświetlenia LED na ulicy Stefanowskiej
4. Przebudowa ulicy Wolności wraz z parkingiem przy cmentarzu
5. Dokończenie budowy ulicy Wolności w kierunku ul. Bielawy w Siedleminie
6. Przebudowa ul. ks. Szczepana Toboły
7. Budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej
8. Remont sal dydaktycznych w szkole podstawowej, m.in. pracowni komputerowej
9. Kolejne inwestycje w infrastrukturę przedszkola
10. Remont szatni oraz nawierzchni wraz z nawadnianiem na obiektach Gromu Golina
11. Doposażenie jednostki OSP

 

GIG-ant: Jakie problemy według pana należy rozwiązać?

Jan Grzesiek: Zgodnie z moimi wcześniejszymi działaniami uważam, iż należy w dalszym ciągu podejmować działania w zakresie ochrony środowiska i budowy zbiorników wodnych.

 

Michał Sołtys: Problem nr.1 w Golinie jest często pojawiający się tzw. ”smród” z zakładów „Biernacki”. Jeżeli od wielu lat właściciel w/w firmy nie chce rozwiązać problemu mieszkańców, trzeba szukać innych sposobów. Nadal pozostaje nierozwiązany temat ścieżki rowerowej Golina – Jarocin. Teren pod budowę tego ciągu zależy do GDDKiA. Od 2 lat decyzje o takich inwestycjach zapadają w Warszawie. Burmistrz gminy Jarocin zna problem i chce inwestować w budowę ścieżek w systemie 50% gmina i 50% GDDKiA , ale Warszawa działa opieszale. Interwencje o przyśpieszeniu tych działań jest priorytetem.

 

Marcin Półrolniczak:  W pierwszej kolejności problemy bezpieczeństwa  poprzez budowę dróg, chodników, oświetlenia i ścieżek rowerowych.

 

GIG-ant: Co chce pan zrobić dla młodych mieszkańców Goliny?

Jan Grzesiek: Jak wspomniałem we wcześniejszej odpowiedzi uważam, że wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży jest bardzo ważne. W związku z powyższym pragnę rozwijać bazę sportową, a także miejsca integracji społeczno – kulturalnej przy szkole podstawowej.

 

Michał Sołtys: Obecnie młodzież z Goliny i okolic nie ma miejsca spotkań w czasie wolnym (spotykają się na skwerze przy boisku, pod wiatą w parku lub jeżdżą rowerami po okolicy). Chciałbym w Golinie stworzyć miejsce spotkań dla młodzieży, gdzie przede wszystkim byłby dostępny darmowy Internet, byłoby miejsce do zorganizowania ogniska/grilla, a zimą można urządzić zawody w grach komputerowych. Doskonałym terenem i pomieszczeniem jest Dom Katolicki. Musi być to miejsce dostępne 7 dni w tygodniu. Dodatkową rozrywką dla młodzieży mógłby być skatepark. Kwestią do dyskusji jest wielkość i lokalizacja, ale zapewne miałby dużo odbiorców.

 

Marcin Półrolniczak: W pierwszej kolejności z młodymi mieszkańcami Goliny musimy wspólnie usiąść i porozmawiać. Zdiagnozować ich potrzeby i oczekiwania. Następnie wspólnie przystąpić do ich realizacji.

 

O kilka słów poprosiliśmy także panią Edytę Zielińską startującą na radną powiatu.

 

44067927_571160489982949_2171489474347794432_n

Edyta Zielińska: Szanowni Państwo. Mam przyjemność po raz pierwszy kandydować do rady powiatu w Jarocinie w okręgu nr 1: Annapol, Bachorzew, Cielcza, Czaszczew, Dąbrowa, Golina, Stefanów, Hilarów, Kadziak, Kąty, Łuszczanów, Mieszków, Osiek, Potarzyca, Prusy, Roszkówko, Radlin, Roszków, Siedlemin, Ciświca, Tarce, Wilczyniec, Wilkowyja, Witaszyce, Witaszyczki, Zakrzew, Jarocin Nr 9 - 700 - lecia. Będąc żoną i matką dwuletniego Franka, chciałabym skupić się na potrzebach rodzin. Dlatego chciałabym, aby na terenie powiatu jarocińskiego powstała darmowa szkoła rodzenia. Priorytetem dla mnie byłoby stworzenie programu wspierającego matki po porodach. Kobieta po urodzeniu dziecka zostaje sama ze swoimi problemami. Depresja, brak psychicznego wsparcia ze strony rodziny, problemy zdrowotne, brak akceptacji siebie i swojego ciała. Pamiętajmy, że szczęśliwa matka to i szczęśliwe dziecko. Chciałabym również utworzyć darmowe zajęcia na basenie dla rodziców i ich nowo narodzonych maluszków. Ostatnią rzeczą, jaką chciałabym zmienić, to zniesienie punktacji przyjęć dzieci do przedszkola publicznego. Rodzice, którzy chcą posłać swoje dziecko do przedszkola nie w swoim okręgu zamieszkania, mają mniejsze szanse na przyjęcie takiego dziecka. Również matki niepracujące, które chciałyby podjąć pracę, ale nie mają co zrobić z dzieckiem, skazane są na przedszkola prywatne. Dlatego: proszę o głosy 21 października na nr 6 na liście PIS. Pozdrawiam.

Pamiętajmy, że tylko ten, kto postanowił coś zrobić ma prawo do narzekania. Nie głosowałeś? Twój błąd!  Pamiętaj -twój głos może być znaczący.

Klaudia Wojtczak

Magdalena Mikołajczak, 19.10.2018 17:35
0,

263


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz