Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Dwie nauczycielki reprezentujące szkoły w Golinie i Dobrzycy p. Ignasiak oraz p. Grzesiek  odpowiedziały na zaproszenie Federalnego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży (BKJ e.V.) i jego  partnera kooperacyjnego - Stiftung WannseeForum skupiających pozaszkolne podmioty edukacji kulturalnej i animacji kultury z Polski i Niemiec.

Od 24 do 26 lutego 2017r. obie nauczycielki uczestniczyły w  polsko-niemieckim spotkaniu partnerskim w Berlinie. Tematem przewodnim warsztatów, obejmujących pracę w grupach międzynarodowych  była „Animacja językowa w polsko-niemieckiej wymianie – Dlaczego warto?”.

Zgrupowania tego typu służą przede wszystkim przygotowaniu, planowaniu i polepszeniu współpracy międzynarodowej, nawiązaniu kontaktów oraz wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami aktywnymi w wymianie młodzieży w Polsce i Niemczech. Ze strony polskiej organizatorem była organizacja międzynarodowa PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży), utworzona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec w celu wspierania kontaktów między młodzieżą z Polski i Niemiec. W praktyce oznacza to, że PNWM dofinansowuje spotkania i projekty młodzieżowe oraz pomaga w ich zorganizowaniu: udziela informacji o sąsiednim kraju, wydaje i udostępnia publikacje metodyczne i krajoznawcze, a także ułatwia znalezienie partnera do współpracy. Jej celem jest rozszerzanie i pogłębianie istniejącej wymiany młodzieży oraz umożliwianie nowych inicjatyw polsko-niemieckich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się wielu nowości i otrzymać informacje na temat składania wniosków, ich   rozliczenia oraz  zasięgać porady zespołu BKJ. Miejscem spotkania i zakwaterowania był ośrodek WannseeForum w Berlin-Wannsee.

Spotkania prowadzone były przez doświadczonych trenerów  Monikę Mrówczyńską i Christopha Schneider Larisa. Inicjowane w trakcie całej konferencji partnerskie warsztaty animacji  i uczulenie uczestników na  praktyczną i ukierunkowaną metodologię, która cechuje kreatywność i interaktywność sprawiły, że uczestnicy pozbyli się zahamowań spowodowanych nieznajomością języka. Oczywiście wszystkie działania były tłumaczone dwutorowo: tekst niemiecki na język polski i odwrotnie. Uczestnicy mogli również spotkać się z przedstawicielką jednostki DPJW Anną Łysiak i zespołem BKJ, Karoliną Wiśniewską i Rolfem Witte.

Jedną z atrakcji edukacyjnych spotkań  była wizyta w salonie Kultury w Treasure Island Circus.  Tam przedstawiono cyrkowe występy  młodzieży i film dokumentalny  "Razem / Razem". Zarówno występy, jak i film przyjęte zostały entuzjastycznie. Okazało się, że warsztaty cyrkowe  są  efektem ostatniej  niemiecko-polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży. Wieloletnim zaś  partnerem  Circus Treasure Island  w  Polsce  jest Centrum Kultury "Brodnicki Dom Kultury". Młodzież  zachwycała kunsztem  występów na szarfach, układami gimnastycznymi i tanecznymi.

W  efekcie trzydniowych warsztatów i prowadzonych rozmów szkoły nasze przystąpiły do projektu, który będzie realizowany w przyszłym roku szkolnym. Projekt ten dotyczyć będzie  udziału naszych uczniów w  warsztatach kręcenia filmów animowanych.