Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z uczniem klasy 2 b gimnazjum Kacprem Burdziągiem, laureatem tegorocznego historycznego konkursu wiedzowego.

GIG-ant: Krótko o sobie....
K.B.:  Jestem uczniem klasy II b o nietypowej fryzurze i równie rzadko spotykanych zainteresowaniach.

GIG-ant:  Jak wiem, twoim ulubionym przedmiotem jest historia. Dlaczego?
K.B.:  Historią interesuję się od szóstego  roku życia, w szczególności historią XX wieku i II wojny światowej, czyli okresów, które niestety nie są ujęte w podstawie programowej, nad czym bardzo ubolewam. W praktyce historia nie jest dla mnie przedmiotem, tylko pocieszeniem w zapomniany przez Boga poniedziałek (ponieważ obydwie historie mamy właśnie w ten dzień tygodnia). Uważam, że ,,lekcje’’ historii  są ciekawe, pasjonujące, spokojne. Dlaczego? A dlaczego by nie? Oprócz tego – moim subiektywnym zdaniem - mamy fenomenalnego nauczyciela historii pana Łukasza Piechockiego.

GIG-ant: Zostałeś laureatem konkursu historycznego ; jakie emocje temu towarzyszą?
K.B.:  Teoretycznie satysfakcja, ale czuję pewien niedosyt.. W moich planach były jeszcze dwa inne konkursy wojewódzkie (matematyczny i geograficzny), w których niestety seria zwycięstw zakończyła się na etapie rejonowym, więc tak naprawdę zrealizowałem 1/3 swoich celów. Jakie jeszcze mogą towarzyszyć? Wyniki zostały ogłoszone w poniedziałek, przez co po raz pierwszy od niepamiętnych czasów miałem dobry humor w ten przeklęty dzień...  

GIG-ant: Jak długo przygotowywałeś się do konkursu?
K.B.: Przez 8 lat, od szóstego roku życia… Tak na poważnie, jeżeli chodzi o sprecyzowane przygotowania do konkursu, to trwały one przez półtora tygodnia poprzedzające ,,dzień D’’ (etap wojewódzki). Polegały w znacznej mierze na przeczytaniu materiałów określonych przez Wielkopolskie Kuratorium Oświaty jako wymagane, a także w ostatni wieczór przed "dniem sądu" przejrzałem obrazy Artura Grottgera, Wojciecha Kossaka i Jana Matejki. Ne uważam tego za szczególne przygotowania, lecz raczej usystematyzowanie i zapoznanie się z niezgłębianą dotychczas przeze mnie wiedzą.

GIG-ant: Kto pomagał ci w nauce do konkursu?
K.B.: Przede wszystkim pan Łukasz Piechocki - dostarczył mi wszystkie niezbędne materiały i zaznaczył, które informacje są szczególnie istotne.

GIG-ant: Z jakich źródeł korzystałeś, ucząc się do konkursu?
K.B.: Gall Anonim ,,Kronika Polska’’, Marian Zgorniak ,,Wielka Historia Polski tom 7 1815-1864’’i  obrazy Artura Grottgera, Wojciecha Kossaka oraz  Jana Matejki.

GIG-ant: Jak zareagowałeś ma wypowiedź pani dyrektor , która oznajmiła, że jesteś zwolniony z części pisania egzaminu trzecioklasisty?
K.B.: Na samą wypowiedź nie zareagowałem jakoś szczególnie, gdyż zdawałem sobie z tego sprawę od początku, ale uśmiech wywołały konsternacja i zaskoczenie, które można było dostrzec na twarzach wszystkich wpatrujących się we mnie w tym momencie kolegów i koleżanek.

GIG-ant: Czym jeszcze się interesujesz?
K.B.: W wolnym czasie sklejam modele. Łączy się to z historią, ale niestety jest bardzo czasochłonne. Oprócz tego polityką. Jeżeli zdarzy się, że znajdą się jakieś osoby chętne do gry, to z wielką przyjemnością gram w szachy lub warcaby.

GIG-ant: Czy rodzina wpierała cię podczas przygotowań do konkursu?
K.B.: Niemalże na każdym kroku. Zawsze czułem wsparcie i pełne poparcie w dążeniu do wyznaczonego celu. Rodzina mnie motywowała, podnosiła na duchu, a kiedy było trzeba, pchała do przodu, za co chciałbym jej bardzo podziękować.

GIG-ant: Czego mogę ci życzyć?
K.B.: Cierpliwości, bo ostatnio mi się kończy...

GIG-ant: Co chciałbyś przekazać swoim kolegom i koleżankom?
K.B.: Veni, vidi, vici.

ik

Poniżej przedstawiam opinię pana Łukasza Piechockiego, nauczyciela historii:

Kacper jest bardzo pracowitym i inteligentnym chłopcem. Jestem bardzo dumny z niego, ponieważ jest to pierwszy mój uczeń, któremu udało wygrać się taki ciężki konkurs. Kacper już od małych lat interesował się historią, oglądał różne programy z tym związane. Startował on już w pierwszej klasie gimnazjum w takim konkursie, lecz zabrakło mu jednego punktu, aby przejść dalej. Cieszę się z jego zwycięstwa i  życzę dalszych sukcesów.

Linki do testów  z konkursów

http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/konkursy_olimpiady_turnieje/testy/2017/10/testy-konkursow-przedmiotowych-20172018/

Kamila Staniewska, 15.04.2018 15:34
3,

564


Komentarze:

#1. Hanna: 18.04.2018 17:20

Wielkie gratulacje Kacperku za to, że jesteś jaki jesteś. Jesteś dumą naszej Szkoły. To duża radość pracować z Tobą.

#2. SW: 24.04.2018 21:42

Brawo Kacper. Do przodu z wiarą po zwycięstwo

#3. W.D: 25.04.2018 11:04

Brawo Kacper!! Tak trzymaj!!

Dodaj komentarz