Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W Stefanowie od kilku tygodni trwa budowa nowej stacji uzdatniania wody w ramach projektu "Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin", na który spółka pozyskała 128 mln.złotych unijnego dofinansowania. Dzięki wybudowaniu nowej stacji Uzdatniania Wody mieszkańcy wsi Stefanów i Golina będą mogli korzystać z lepszej jakości wody.


GIG-ant postanowił przeprowadzić wywiad z panem Mateuszem Kubiakiem reprezentującym wykonawcę inwestycji.

GG-ant: Słyszałyśmy, że w obiekcie ma być stosowana nowa technologia zmiękczania wody. Co to tak naprawdę oznacza?
M.K: Technologia zmiękczania wody , która będzie stosowana w tym obiekcie, będzie miała wpływ na nasze zdrowie.Woda, która trafi do naszych domów będzie na pewno lepszej jakości.Technologia ta będzie oparta na procesie wymiany jonowej, która odbywać się będzie w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymywać będą jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu.

GIG-ant: Czy powstanie nowoczesnej stacji uzdatniania wody będzie miało wpływ na ochronę środowiska?
M.K: Oczywiście, że tak. Stacja w Stefanowie będzie energooszczędna.Woda będzie tu dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczymy dezynfekcję chemiczną do minimum.

GIG-ant: Cy woda dzięki budowie tej stacji będzie lepszej jakości?
M.K: Tak, woda będzie lepszej jakości. Będzie filtrowana i trafi do nas z mniejszą zawartością węglanu wapnia. Woda z nowej stacji na pewno będzie lepszej jakości niż z obecnej stacji.

GIG-ant: Czy woda z tej stacji trafi tylko do Stefanowa i Goliny czy także dalej?
M.K: Woda z tej stacji  będzie szła takim samym obiegiem, jak dotychczas ze starej stacji. Nie jestem z tej okolicy, więc się nie orientuję za bardzo, ale na pewno do Stefanowa, Goliny i będzie prawdopodobnie włączony ten główny wodociąg, który idzie do Jarocina.

GIG-ant: Czy Unia Europejska dofinansowuje budowę nowej stacji uzdatniania wód w Stefanowie?
M.K: Tak, Unia dofinansowuje budowę stacji. Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie realizowana będzie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”.

GIG-ant: Czy w Jarocinie lub okolicy istnieje podobna stacja?
M.K: W Jarocinie na ul. Poznańskiej na pewno jest jedna z nowszych stacji , bo w Pogorzeli jest nowa jeżeli chodzi o technologię , ale wybudowana została już jakiś czas temu.

GIG-ant: Czy na terenie - poza oczywiście stacją - powstanie coś jeszcze? Bo teren budowy jest duży.
M.K: Tak, poza stacją uzdatniania wody będą dwa zbiorniki wody czystej i jeden zbiornik wody surowej oraz zbiornik popłuczyn; dodatkowo w planach jest budowa jednej studni głębinowej . Te dwie studnie, które już istnieją, będą zmodernizowane.

GIG-ant: Kiedy stacja będzie oddana do użytku?
P.K: Termin - jak widać na tablicy informacyjnej - jest do 4 grudnia 2018r.  Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to tak powinno być.

GIG-ant: Czy orientuje się pan, ile jarocińskich firm pracuje przy budowie tej stacji?
M.K: Hydro Marko, przedsiębiorstwo robót drogowych Drobud , firma Krewox.

GIG-ant: Czy w stacji uzdatniania wód będą pracowali ludzie, czy wszystkim sterować będzie komputer?
P.K: Będzie sterowanie komputerowe, ale będzie musiała być także obsługa stacji . Na pewno w mniejszej ilości, ale ktoś tam będzie musiał nadzorować, czy wszystko dobrze działa.

GIG-ant: Dziękujemy za rozmowę.

Opracowały: Zuzanna Kopeć, Anastazja Stefaniak (debiut)

FOTO: Google Grafika.

Magdalena Walczak, 18.03.2018 21:22
0,

307


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz