Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jedzenie jest przyjemnością i tak powinno pozostać również wtedy, kiedy tracimy kilogramy. Dlatego nie warto eliminować z diety pewnych produktów, bo organizm i tak w chwilach kryzysowych się o nie upomni. A to grozi niekontrolowanym rzucaniem się na zakazany owoc. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wprowadzenie na stałe zamienników ulubionych potraw. Co wybierać?

Przedstawiam wywiad z panią dietetyk Moniką Michalak:

GIG-ant: Kilka słów o sobie?
P.M: Mam na imię Monika. Mam 25 lat , z zawodu jestem dietetykiem. Od trzech lat pracujeę w zawodzie, z czego ponad rok jestem dietetykiem szpitalnym. Bardzo lubię swoją pracę. Jestem osobą spełnioną zawodowo oraz prywatnie.

GIG-ant: Czy od zawsze chciała pani zostać dietetykiem?
P.M: Myśl o zawodzie dietetyka pojawiła się na etapie liceum, kiedy to uczęszczałam  do klasy o profilu humanistycznym. Będąc w liceum najpierw chciałam zostać psychologiem, lecz przystępując do matury  miałam już w planach zupełnie inny kierunek. Zdecydowałam, że rozpocznę studia na kierunku  ,,Dietetyka''.

GIG-ant: Czy to to jest ciężka praca?
P.M: Moja praca sprawia mi ogromną satysfakcję, wiec nie mogę powiedzieć, że jest to  ciężki zawód. Dla mnie jako dietetyka jest bardzo przyjemna, ponieważ lubię pomagać innym. Oczywiście zdarzają się osoby, które wymagają wysoce specjalistycznej pomocy żywieniowej, lecz bardzo lubię wyzwania. Każde doświadczenie nas czegoś uczy.

 GIG-ant : Czym się różni dieta dla osób starszych od tej dla dzieci?
P.M: Nie ma jednoznacznej różnicy pomiędzy dietą  dla dzieci, a dietą dla osób starszych. Dieta dla dzieci w wieku szkolnym powinna być dietą zachowującą zasady zdrowego żywienia ( obowiązuje to tzw. piramida zdrowego żywienia). Okres szkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego oraz umysłowego. W jadłospisie powinny znaleźć się wszystkie składniki odżywcze: białka, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy i sole mineralne. Dieta dla osób starszych ma także bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim wspomaga proces leczenia wielu chorób, z którymi borykają się osoby starsze. Jadłospis powinien być komponowany z zasadami diety łatwostrawnej.

GIG-ant: Jaka jest dieta dla dzieci, młodzieży i osób starszych?
P.M: Ogólne zasady diety dla dzieci w wieku szkolnym :

a) dieta musi być urozmaicona

b) nieodłączną zasadą jest aktywność fizyczna

c) 8 porcji produktów zbożowych każdego dnia

d) 4 szklanki mleka codziennie

e) mięso, ryby , jajka - niezbędne dla rozwoju kości

f) ograniczenie słodyczy

g ) sól zastąpić przyprawami

h) woda zdrowsza niż soki i napoje gazowane

Nie ma jednej diety dla osób starszych. Każdy przypadek jest indywidualny. Dieta powinna być dostosowana do zmian, jakie zachodzą u człowieka wraz z wiekiem. Planując jadłospis należy wziąć pod uwagę występowanie chorób  czy też strawność pokarmów. Osoby starsze powinny jeść regularnie, posiłki nie powinny być duże pod względem objętościowym, aby nie obciążać układu pokarmowego.

GIG-ant: Czy powinniśmy stosować dietę?
P.M: Moim zdaniem to, co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nasze przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu. Jemy po prostu to, co lubimy, ale czy to jest zdrowe? Żywić zdrowo powinno się w każdym etapie życia.

GIG-ant: Czego należy unikać w pożywieniu, aby w ogóle nie stosować diety?
P.M: Tak naprawdę każdy z nas świadomie lub nieświadomie stosuje jakąś dietę. aby myć zdrowym. Z pewnością powinno się unikać:

a) produktów typu fast food

b )słodyczy i słodkich wyrobów cukierniczych

c) napojów gazowanych

d) alkoholu, kawy

e) tłustych gatunków mięs i przetworów mięsnych

f) tłustego mleka

g) żywności smażonej na głębokim tłuszczu

h) soli kuchennej i słonych przekąsek

i) zup zagęszczanych śmietaną lub zasmażką

j) palenia papierosów

GIG-ant: Co może pani od siebie jeszcze dodać?
P.M: Co mogę dodać od siebie? Hmm.... Chciałabym, żeby wzrosła świadomość żywieniowa wśród społeczeństwa.

GIG-ant: Czego mogę pani życzyć?
P.M:  Myślę, że dalszej satysfakcji z wykonywanego zawodu.

GIG-ant: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w pracy.
P.M: Ja również dziękuję za rozmowę.

 

o      k       fresh vegetables close-up

Kamila Staniewska, 18.02.2017 19:00
0,

561


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz