Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W naszej szkole, 3 czerwca, odbył się IV Powiatowy Omnibus Humanistyczny dla uczniów gimnazjów. W tegorocznej edycji uczestniczyło 9 szkół, najwięcej w historii. W skład jury wchodzili poloniści z naszego gimnazjum- E.Słowik, P.Kowalczyk i B.Tabaka oraz p. dyrektor U.Kowalczyk. Oni też byli autorami zdecydowanej większości konkursowych pytań.

 

Uczestnicy mieli możliwość wyboru, za ile punktów chcą odpowiadać, w zależności od wagi pytania - od 1 do 3 punktów..  Odpowiedzi zapisywali na kartkach. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 20 pytań obejmujących bardzo różne obszary wiedzy humanistycznej, a drugi etap składał się aż z 6 rund. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań było udzielanie odpowiedzi  na pytania  z różnych  przedmiotów humanistycznych. W drugiej rundzie wysłuchiwali też  utworów muzycznych wykonywanych "na żywo" przez pana T.Jankowskiego oraz  gimnazjalne wokalistki i  i odpowiadali na pytania związane z utworem. Trzecią rundą były skojarzenia. Zawodnicy oglądali  kilka obrazków, a ich zadanie polegało na skojarzeniu z nimi jakiejś książki. Czwartą rundą były cytaty. Usłyszeli po dwa cytaty i musieli podać nazwę utworu i jego autora. W piątej rundzie, wyświetlone  zostały fragmenty obrazów, a kandydaci do zaszczytnego tytułu omnibusa  musieli podać autora i tytuł dzieła. Ostatnią , szóstą rundą, były błędy językowe. Przedstawione  zostały filmy nagrane przez uczniów naszej szkoły; każdy film zawierał scenkę z błędnie użytym  zwrotem. Taką serię pytań i zadań  kolejno otrzymywali  kolejno uczniowie trzech  klas gimnazjalnych . Po zakończeniu zmagań komisja podliczyła głosy, by wyłonić zwycięzców w kategorii klas pierwszych, drugich i trzecich.

SONY DSC

Tytuł omnibusa w danej kategorii wiekowej otrzymali:

Weronika Szymendera (Gimnazjum nr 1 w Jarocinie) - klasy I
Maciej Rzepecki (Niepubliczne Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie) - klasy II
Anna Kraska (Niepubliczne Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie) - klasy III

W klasyfikacji drużynowej wyniki były następujące:
I miejsce - Niepubliczne Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie
II miejsce - Gimnazjum nr 3 w Jarocinie
III miejsce - Gimnazjum Społeczne  w Jarocinie
IV miejsce - Gimnazjum w Kotlinie
V miejsce - Gimnazjum w Cielczy
VI miejsce - Gimnazjum w Wilkowyi, Gimnazjum nr 5 w Jarocinie, Niepubliczne Gimnazjum w Prusach
IX miejsce - Gimnazjum nr 1 w Jarocinie

Nagrody, ufundowane  przez Stowarzyszenie Edukacyjne "Gimnazjum 2ooo", wręczał prezes Jan Grzesiek oraz p. dyr, U Kowalczyk.

A oto opinia jednej z laureatek:

Bardzo cieszę się z wygranej, szczególnie że całej trójce z mojego gimnazjum poszło wspaniale i zdobyliśmy nagrodę dla najlepszej drużyny. Szkoda tylko, że o Omnibusie dowiedziałam się dopiero w tym roku i nie będę mogła wziąć w nim udziału po raz kolejny. To był zdecydowanie najlepiej zorganizowany konkurs w jakim uczestniczyłam; szczególnie podobał mi się drugi etap, quiz, gdzie należało odpowiedzieć na wiele niestandardowych pytań z różnyc dziedzin. Właściwie zagadnienia obejmowały całe trzy lata nauki w gimnazjum i nie można było przewidzieć, czy trafi się na proste, czy bardzo trudne pytania. Poziom uczestników był bardzo wysoki, dlatego tym bardziej jestem szczęśliwa z wygranej. - Anna Kraska

Tomek Jankowski, 20.06.2014 23:37
0,

2534


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz