Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W tym roku odbyła się kolejna edycja organizowanego przez naszą szkołę Omnibusa Humanistycznego. Jest to konkurs, który swoim zasięgiem obejmuje powiat jarociński. Tegoroczna, trzynasta edycja była jednocześnie ostatni -, ze względu na reformę mającą na celu likwidację gimnazjów.

Wprawdzie nasza szkoła rozważa wznowienie konkursu, ale dopiero za dwa lata, gdy w podstawówce będą już klasy siódma i ósma. W związku z tym, że tegoroczna edycja jest ostatnią dla gimnazjów, zamieszczamy listę zwycięzców z poszczególnych lat:

 

2005

Klasa 1: Małgorzata Furmaniak -  Gimn. nr 1

Klasa 2: Ewa Roguszczak - Gimn. nr 1

Klasa 3: Karolina Oleksy - Gimn. nr 5

Drużynowo: Gimnazjum nr 1

 

2006

Klasa 1: Michał Kuberka - Gimn. nr 3

Klasa 2: Małgorzata Furmaniak - Gimn. nr 1

Klasa 3: Ewa Roguszczak - Gimn. nr 1

Drużynowo: Gimnazjum nr 1

 

2007

Klasa 1: Hubert Biegański - Gimn. nr 1

Klasa 2: Olga Świderska - Gimn. nr 5

Klasa 3: Anna Maciejewska - Gimn. nr 5

Drużynowo: Gimnazjum nr 5

 

2008

Klasa 1: Katarzyna Kebernik - Gimn. Wilkowyja

Klasa 2: Maja Czabańska - Gimn. nr 5

Klasa 3: Remigiusz Nowicki - Gimn. Wilkowyja

Drużynowo: Gimnazjum nr 1

 

2009

Klasa 1: Natalia Kasprzak - Gimn. Cielcza

Klasa 2: Katarzyna Kebernik - Gimn. Wilkowyja

Klasa 3: Zuzanna Marciniak - Gimn. Potarzyca

Drużynowo: Gimnazjum Cielcza

 

2010

Klasa 1: Katarzyna Słomczyńska - Gimn. Cielcza

Klasa 2: Jakub Frątczak - Gimn. nr 1

Klasa 3: Katarzyna Kebernik - Gimn. Wilkowyja

Drużynowo: Gimnazjum nr 1

 

2011 (powiat.)

Klasa 1: Karolina Kopczyńska - Gimn. nr 3

Klasa 2: Jędrzej Marszałek - Gimn. Rusko

Klasa 3: Jakub Frątczak - Gimn. nr 1

Drużynowo: Gimnazjum Cielcza

 

2012 (powiat.)

Klasa 1: Olga Konarkowska - Gimn. Cielcza

Klasa 2: Karolina Kopczyńska - Gimn. nr 3

Klasa 3: Zuzanna Dworzyńska Gimn. Wilkowyja

Drużynowo: Gimnazjum Cielcza

 

2013 (powiat.)

Klasa 1: Marcin Przymus - Gimn. Społeczne

Klasa 2: Bartosz Orpel - Gimn. Rusko

Klasa 3: Edyta Kiełbowska - Gimn. Cielcza

Drużynowo: Gimnazjum Społeczne

 

2014 (powiat.)

Klasa 1: Weronika Szymendera - Gimn. nr 1

Klasa 2: Maciej Rzepecki - Niepubl. Gimn. ul. T. Kościuszki

Klasa 3: Anna Kraska - Niepubl. Gimn. ul. T. Kościuszki

Drużynowo: Niepubl. Gimn. ul. T. Kościuszki

 

2015 (powiat.)

Klasa 1: Joanna Gola - Gimn. nr 3

Klasa 2: Weronika Szymendera - Gimn. nr 1

Klasa 3: Maciej Rzepecki - Niepubl. Gimn. ul. T. Kościuszki

Drużynowo: Niepubl. Gimn. ul. T. Kościuszki

 

2016 (powiat.)

Klasa 1: Martyna Miękus - Gimn. nr 3

Klasa 2: Monika Jędrzejak - Gimn. nr 1

Klasa 3: Weronika Szymendera - Gimn. nr 1

Drużynowo: Gimnazjum nr 1

IMG_1663

Postanowiliśmy również przeprowadzić wywiad ze współorganizatorką  konkursu (konkurs to efekt pracy wielu nauczycieli z golińskiego gimnazjum) - panią Elizą Słowik:

GIG-ant: Jak zrodził się  pomysł na zorganizowanie Omnibusa Humanistycznego?
E.S.: Pomysłodawcą i "ojcem" konkursu Omnibus Humanistyczny był pan Piotr Kowalczyk. Podczas długich i często burzliwych dyskusji wypracowaliśmy formułę konkursu, która w kolejnych latach ulegała wielu zmianom. W ostatnich latach znaczącą rolę w organizacji Omnibusa odegrał pan Bartosz Tabaka.

GIG-ant:Jaką wiedzą powinien wykazać się uczestnik?
E.S.: Uczestnik konkursu powinien wykazać się przede wszystkim dużym oczytaniem, ale także szeroko rozumianą wiedzą humanistyczną, tj. wiadomościami z zakresu literatury, historii, muzyki, malarstwa (sztuki). Mile widziana jest także znajomość bieżących wydarzeń politycznych i kulturalnych.

GIG-ant: Jakie trudności napotykają na swojej drodze organizatorzy?
E.S.: Przygotowanie konkursu wiąże się z koniecznością ułożenia ogromnej ilości pytań (najlepiej, aby nie powtarzały się te z lat ubiegłych), dopasowanie tych pytań do wieku uczestników i utrzymanie wysokiego poziomu konkursu. Od lat utrzymuje się podział obowiązków; pytania do testu układa p. Kowalczyk, pytania do quizu układam ja, a filmiki nagrywa z uczniami p. Tabaka, który także wykonuje prezentację. Nieocenioną pomoc uzyskujemy przy tym od nauczycieli, np. p. Grzesiek, p. Jankowskiego, p. Tomczaka, p. Czaplickiego i wielu innych.

GIG-ant: Czy uważa pani, że Omnibus Humanistyczny to konkurs o wysokim poziomie trudności?
E.S.: Konkurs jest bardzo trudny, bo sprawdza wiedzę z wielu dziedzin. Uczestnicy Omnibusa muszą dużo czytać, śledzić bieżące wydarzenia w kraju i na świecie, znać materiał omawiany na lekcjach historii, WOS-u, plastyki, muzyki, znać Biblię, mitologię itd., itd. Niełatwo udzielać błyskawicznych odpowiedzi na szybko zmieniające się pytania z różnych dziedzin. Trzeba wykazać się refleksem, umiejętnością kojarzenia faktów i logicznego myślenia.
Jest to konkurs, do którego nie można przygotować się w trzy miesiące. Albo ktoś jest inteligentny i mądry, albo nie jest. Tylko ci pierwsi zdobywają tytuł Omnibusa Humanistycznego.

IMG_1664

Tegoroczna edycja konkursu była dla uczestników wyzwaniem. Musieli oni zmierzyć się nie tylko z pytaniami z języka polskiego i historii, ale musieli także wykazać się znajomością sztuki. Konkurs składał się z czterech kategorii: testu pisemnego, quizu, puzzli oraz skojarzeń. W każdym z tych zadań uczestnicy otrzymywali punkty, które po zsumowaniu decydowały o zajętym przez nich miejscu. Omnibusem w kategorii klas I został Kacper Strzelczyk z Wilkowyi, w kategorii klas II Katarzyna Jędrzak z Kotlina, a w kategorii klas III Łukasz Witwicki z Kotlina. Drużynowo pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Kotlinie. Przeprowadziłam wywiad ze zwycięzcami, aby podzielili się swoimi odczuciami związanymi z zadaniami oraz organizacją konkursu.

IMG_1667

GIG-ant: Jak oceniasz organizację konkursu?
Katarzyna Jędrzak: Według mnie na plus jest to, że pytania dotyczyły różnych tematów, czyli np. mody, bo dzięki temu każdy miał szansę na kilka punktów.
Kacper Strzelczyk: Organizacja fantastyczna. Każda osoba na pewno nie czuła się pominięta i żałuję, że to ostatni konkurs w tej grupie wiekowej.
Łukasz Witwicki: Drugi rok z rzędu uczestniczę w Omnibusie i drugi raz jestem zadowolony z organizacji. Przede wszystkim dlatego, że pytania były z różnych dziedzin humanistycznych (języka polskiego, muzyki, sztuki) i atmosfera była miła, a nauczyciele sympatyczni.

GIG-ant: Jaki twoim zdaniem był poziom pytań konkursowych?
K.J.: Myślę, że poziom pytań był dobrze dopasowany do tego, co przerabialiśmy w szkole (np. w skojarzeniach każda grupa miała zdjęcia, które łatwo było skojarzyć z lekturami czytanymi w tym roku szkolnym lub nieco wcześniej).
K.S: Pytania optymalne. Myślę, że osobom, którym zależałoby na sukcesie i po prostu "uczyłyby się", te pytania nie sprawiłyby  większych kłopotów.
Ł.W.: Poziom był bardzo wysoki, o czym świadczy fakt, że z testu nikt nie miał maksymalnej liczby punktów (25), a w quizie znalazły się pytania, na które nikt nie odpowiedział.

GIG-ant: Jakie pytania/konkurencje sprawiły ci największą trudność?
K.J. Największym problemem były chyba pytania z historii, zwłaszcza te dotyczące królów/królowych.
K.S.: Najbardziej wymagające były dla mnie skojarzenia. Miałem problem, gdyż z pewnymi lekturami nie miałem w ogóle styczności, a spowodowane jest to możliwością wyboru lektur, przez co niekiedy uczniowie przerabiają inny materiał niż ich rówieśnicy z pozostałych szkół.
Ł.W.: Każda konkurencja powodowała lekki stres i zmuszała do pomyślenia, ale nie było czegoś, co by mnie "zatkało".

GIG-ant: Czy jest to twój największy sukces, jeśli chodzi o przedmioty humanistyczne?
K.J.: Jak na razie - tak ;-)
K.S.: Nie do końca. W poprzednim roku zostałem absolwentem kuratoryjnego konkursu z języka polskiego; dochodzi do tego konkurs recytatorski w Tarcach, na którym zająłem 1. miejsce ex aequo z koleżanką z Gim. Społecznego.
Ł.W.: Jestem raczej umysłem ścisłym, więc rzadziej biorę udział w konkursach humanistycznych dlatego myślę, że jest to mój największy sukces.

IMG_1715

Wyniki OMNIBUSA HUMANISTYCZNEGO 2017

Klasa I:

1. Kacper Strzelczyk  -  Wilkowyja

2. Kamil Łapiński      - Kotlin

3. Patrycja Kmieciak  - Gimnazjum nr 3 Jarocin

4. Karolina Rzepa       - Cielcza

Julia Mizgalska       - Społeczne Jarocin

6. Michał Chlebowski - Gimnazjum nr 1 Jarocin

 

Klasa II:

1. Katarzyna Jędrzak    - Kotlin

2. Marcin Jaskuła         - Cielcza

Tomasz Sawarzyński - Gimnazjum nr 1

4. Martyna Miękus        - Gimnazjum nr 3

5. Monika Boguszyńska - Wilkowyja

6. Oliwia Pawlik              - Społeczne

 

Klasa III:

1. Łukasz Witwicki          - Kotlin

2. Monika Jędrzejak       - Gimnazjum nr 1

3. Michał Bachorz            - Cielcza

Weronika Spychaj        - Wilkowyja

5. Nicol Sobczak                - Gimnazjum nr 3

6. Miłosz Sobociński        - Społeczne

 

Klasyfikacja drużynowa:

1. Kotlin

2. Cielcza i Wilkowyja

4. Gimnazjum nr 1

5. Gimnazjum nr 3

Tomek Jankowski, 03.07.2017 23:20
0,

538


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz