Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

8

Origami to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów, dziś bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna. Niemal każdy Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczny świat zwierząt i innych postaci czy przedmiotów; pod zręcznymi palcami ożywają, przybierając realne kształty. To, co można wydobyć z kawałka papieru, zależy właściwie od fantazji i znajomości reguł składania. Główną zasadą origami jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach - powstałe w ten sposób płaszczyzny są tylko nakładane na siebie symetrycznie. Jeżeli chcemy zrozumieć, w jaki sposób narodziło się origami, musimy wrócić do VII wieku, kiedy to Japonia była odizolowana od reszty świata, zaś panującą religią była narodowa religia shinto. I kiedy Japończycy zaczęli kontaktować się z Chinami, to oprócz różnych towarów sprowadzali papier. Technika wyrabiania papieru ręcznie czerpanego znana była jedynie Chińczykom, sprowadzany do Japonii papier był więc towarem bardzo drogim. W Japonii papier kojarzony był z bogiem. Po japońsku KAMI to bóg. KAMI to również papier. W obu przypadkach dźwięk jest ten sam: papier i bóg to jedność. Japończycy przyozdabiali swoich bogów w papierowe symbole boskości. Od tej pory zaczęła się sztuka origami - traktowana jako czysta sztuka o znaczeniu magicznym. I ta właśnie tradycja przetrwała do dzisiaj. Japończycy składają bogom w ofierze papierowe wota, prosząc o zdrowie i szczęście dla siebie i swoich najbliższych.

Jak co roku klasy II gimnazjum mają za zadanie wykonać projekt edukacyjny na wybrany temat. W tym roku jako pierwsza swój projekt zdawała czwórka uczniów: Kamila Staniewska, Weronika Bierła, Magdalena Walczak, Sebastian Szymkowiak wraz z opiekunem panem Piotrem Kowalczykiem. Uczniowie przygotowali temat o sztuce origami, wyjaśnili, co to jest origami, pokazali jak się składa moduł, przedstawili swoje prace oraz wykonali makietę swojej szkoły. Wszystkiemu przyglądało się jury oraz uczniowie klasy VI.
Serdecznie gratulujemy pierwszej czwórce uczniów udanego projektu oraz życzymy powodzenia następnym uczniom.
1
2
6

W ramach projektu uczniowie postanowili przeprowadzić wywiad z mieszkanką Goliny, panią Małgorzatą Zakrzewską, która zajmuje się sztuką origami.
GIG-ant: Gdzie kupić papier do wykonania origami?
M.Z:Papier do origami można kupić w sklepach papierniczych,ale o wiele taniej, gdy kupimy go na Allegro.
GIG-ant: Jak szybko ciąć papier pod moduły origami?
M.Z: Jak szybko - u mnie nie było zasady jak szybko,tylko dokładnie ,bo  niedokładnie wycięty moduł psuł  całą resztę.Czyli szybko nie znaczy dobrze.
GIG-ant: Jak składać moduły origami?
M.Z: Bierzemy jedną z pociętych karteczek i zaczynamy składanie. Zginamy ją w połowie.
Potem jeszcze raz, tylko w drugą stronę.
Zaginamy boki do środka.
Odwracamy.
Zaginamy boki do środka i do góry.
I zaginamy w połowie.
Nasz moduł jest gotowy.

Tytułowe
GIG-ant: Jakiego kleju używać?
M.Z: Ja używałam vicol.
GIG-ant: Ile czasu zajmuje składanie modułów origami?
M.Z: Jest to bardzo pracochłonne.Nie umiem określić dokładnie ile, bo ja to robiłam dorywczo i zależy, ile czasu poświęciłam każdego dnia.
Zależy, co się robi, bo np. na zająca potrzebowałam ok. 1200 modułów.
Gig-ant: Origami bawi czy jest sztuką myślenia?
M.Z: Origami jest sztuką myślenia, ponieważ wystarczy jeden moduł za dużo i już całość można rozbierać, bo się nie uda.
GIG-ant: Dziękuję za rozmowę.
Oto kilka prac origami wykonanych przez panią Małgorzatę; zobaczcie sami, czy nie cieszą oka.
9
6

4

5

13

FOTO: Urszula Kowalczyk, Małgorzata Zakrzewska.

 

 

 


 

Magdalena Walczak, 12.04.2017 23:54
0,

495


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz