Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Planetarium w Szkole Podstawowej w Potarzycy rozpoczęło swoją działalność w 1993 roku. Inicjatorem budowy, projektantem i konstruktorem był Andrzej Owczarek. W budowie kopuły i aparatury pomagali nauczycielowi jego uczniowie z założonego w 1983 r. Szkolnego Koła Miłośników Astronomii.


Planetarium należy do bardzo złożonych pod względem konstrukcyjnym urządzeń optycznych. Jako pomoc dydaktyczna odgrywa bardzo ważną rolę w nauczaniu astronomii, poczynając od szkoły podstawowej, a na wyższej uczelni kończąc. Choć pobyt w planetarium nie zastąpi nam bezpośredniego kontaktu z gwiaździstym niebem, to uczestnictwo w seansie jest chyba dla każdego niezapomnianym przeżyciem i bodźcem do bliższego zainteresowania się Wszechświatem. Próby konstruowania takich mechanizmów rozpoczęto jeszcze w średniowieczu, a wynalazcą i konstruktorem pierwszej współczesnej aparatury planetarium, która powstała w 1923 roku w Zakładach Zeissa w Jenie, był profesor Walter Bauersfeld.

Główną formą działalności Planetarium w Potarzycy są projekcje astronomiczne. Prezentowany podczas seansu wygląd gwiaździstego nieba wywołuje na każdym widzu niezapomniane wrażenia.

planetarium1

Pan Andrzej Owczarek prowadzone przez siebie seanse rozpoczynał od słów: błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, to jeden z najpiękniejszych obrazów ofiarowanych nam przez przyrodę. Zastanawiamy się wtedy, jak wielki jest Wszechświat w którym żyjemy, czy kiedyś powstał, czy kiedyś zginie, czy jest nieskończony i wieczny. Obserwując gwiaździste niebo uświadamiamy sobie, że i my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a życie każdego człowieka jest tylko ułamkiem sekundy – w porównaniu z wiekiem Wszechświata. Oprócz seansów Andrzej Owczarek organizował również obserwacje ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych.

Za swoje osiągnięcia, w tym za budowę planetarium, otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. Nagrodę Fizyków Polskich, nagrodę Ministra Edukacji i tytuł Jarocinianina Roku. W marcu 2011 roku Andrzej Owczarek zmarł. Po jego śmierci działalność planetarium została zawieszona.

3 października 2011 odbyła się uroczystość nadania imienia planetarium w Potarzycy. Patronem został Andrzej Owczarek, twórca placówki. 13 października pod kopułą planetarium znów jednak zabłysły gwiazdy. Działalność placówki kontynuują żona i syn twórcy: Elżbieta Owczarek i Piotr Owczarek. Seanse prowadzi także Radosław Mikołajczak, były uczeń twórcy planetarium, laureat olimpiad astronomicznych.

Magda Wolicka

Tomek Jankowski, 03.10.2013 12:20
0,

584


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz