Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

„Podzieleni” to pierwsza część trylogii. Zapierający dech w piersiach thriller anty-utopijny, który fascynuje i przeraża wstrząsającym światem, wykreowanym przez autora – Neala Shustermana.  Światem, który być może jest bliżej niż nam się wydaje. „Wkraczamy i wychodzimy z krainy ciemności i światła przez całe nasze życie.”

 Przerażająca wizja przyszłości… „W idealnym świecie wszystko byłoby czarne albo białe, dobre albo złe i wszyscy potrafiliby to rozróżnić. Jednak ten świat nie jest idealny.” Obrońcy Życia i Zwolennicy Wolnego Wyboru podjęli już decyzję. Trzynaste urodziny - to właśnie tego dnia  ludzkie życie zaczyna być zagrożone i aż do osiągnięcia pełnoletniości pojawia się pytanie: co zrobisz, jeśli zechcą cię podzielić?

 Podzielenie to taka „aborcja” z mocą wsteczną, wtedy życie „formalnie rzecz biorąc” nie kończy się. Trwa wciąż - jednak na inny sposób. Skazani na ten proces Connor, Risa i Lev, chociaż zupełnie różniący się od siebie, „tworzą jedność”, próbując uniknąć okrutnego losu. Ryzykują życie, by jednocześnie je zyskać. System pragnie ich dopaść, a oni budząc się  mogą tylko powiedzieć: "Głupie sny. Nawet te dobre są złe, ponieważ przypominają nam, jak kiepsko na ich tle maluje się rzeczywistość".

 Język tej powieści wydaje się prosty, a jednocześnie odległy od potocznego. Żadne zdanie czy choćby słowo  nie mogłoby zostać tu pominięte. Książka została podzielona na siedem frapujących części, każda z nich rozpoczyna się autentycznym tekstem, cytatem czy sentencją, aby dowieść, że „fikcja zbyt często nie odbiega tak bardzo od rzeczywistości” -  jak powiedział autor. „Podzieleni nie odchodzili z hukiem – nie odchodzili nawet z płaczem. Odchodzili w ciszy, która towarzyszy płomieniu świecy gaszonej palcami.”

„Podzieleni” to książka stworzona dla wszystkich. Dla młodzieży oraz dorosłych. Pokazuje, jak kruche i mało znaczące dla innych jest ludzkie życie. Gorąco polecam.

„Sprowadziła cię tu konieczność, ale zostajesz z własnego wyboru.”

 

 

Julia Szwałek, 03.02.2014 18:23
0,

1063


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz