Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Żyjemy w czasach, kiedy mamy bezpośredni dostęp do informacji - czy to przez internet, czy to w książkach, ale zamiast dowiedzieć się czegoś ciekawego, wolimy przesiadywać godzinami na różnych stronach

społecznościowych lub "grać w gry". Chciałabym zabrać was w podróż w czasie i przedstawić kilka ciekawostek na temat ziemi jarocińskiej sprzed około stu lat.

W 1903 roku w Jarocinie wprowadzono oświetlenie gazowe, sieć wodociągową i kanalizację, które rozbudowano po 1912 roku. Przełom stuleci był również okresem militaryzacji Jarocina.

Podczas zaborów dochodziło do słynnych protestów dzieci, które nie chciały uczyć się języka najeźdźcy, a wprowadzenie w 1914 roku ustawy, która nakazywała uzyskanie zezwolenia na budowę domu –doprowadziło do incydentów. Jednym z głośniejszych był związany z Michałem Drzymałą. Jego sprawa była znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Głos na jego temat zabierali między innymi: Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, a także Lew Tołstoj.

Michał Drzymała

(Michał Drzymała)

W roku 1910 w Jarocinie mieszkało 6240 osób, w tym 3515 Polaków, 2520 Niemców oraz 205 Żydów.

3 maja 1913 roku Kazimierz Szadkowski założył w Jarocinie, w mieszkaniu swoich rodziców drużynę skautową. Na patrona I Drużyny Skautowej wybrano króla Władysława Jagiełłę. Właśnie stąd wzięły się litery I J na patkach mundurów, w których skauci jarocińscy po raz pierwszy jawnie wystąpili 3 maja 1914 roku. Komendantem drużyny był Wiktor Szkudliński. W 1917 roku powstała w Jarocinie kolejna drużyna skautowa im. ks. Józefa Poniatowskiego. Obydwie organizacje pod koniec I wojny światowej aktywnie włączyły się do konspiracji niepodległościowej, a po wybuchu powstania wielkopolskiego skauci jarocińscy czynnie demonstrowali swoje umiejętności na polach walki o wolność.

W latach 1915-1916 w Pałacu Radolińskich stacjonowało wojsko. W tym samym czasie trwały w budynku prace remontowe. Dzisiaj mieści się w nim między innymi Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy im. J. Lelewela.

pałac radolińskich

(Pałac Radolińskich)

Ważnym wydarzeniem w dziejach Jarocina było powstanie w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku w miejscowych koszarach Rady Żołnierskiej oraz przejęcie przez zbuntowane oddziały strategicznych obiektów w mieście. Była to pierwsza Rada Żołnierska w Wielkopolsce. W krótkim czasie Jarocin stał się ważnym zapleczem powstania wielkopolskiego. Tutaj zabezpieczono duże ilości broni i amunicji, stąd wyruszyło pięć tak zwanych „latających kompanii”, które walczyły na wszystkich frontach powstania. Dnia 1 stycznia 1919 roku na Rynku nastąpiło uroczyste włączenie miasta i powiatu do odrodzonego państwa polskiego.

odezwa rady żołnierskiej

(Odezwa Rady Żołnierskiej)

Na przykładzie Jarocina widać,że powinniśmy być dumni ze swojego miejsca zamieszkania, ze swojej małej ojczyzny. Ma ona swoją historię, a więc i wartość.

 

Źródła:

"Dzieje Jarocina" - praca zbiorowa pod redakcją Czesława Łuczaka,

jarocin.pl

polskieradio.pl

Aleksandra Przybylska, 15.06.2016 00:51
0,

747


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz