Tradycyjne we wrześniu na całym świecie odbyła się akcja "Sprzątanie Świata". Uczniowie golińskich szkół jak co roku również wzięli w niej udział.

Akcja "Sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm (wolontariaty pracownicze) oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, tak i tym razem przyłączyli się do tej akcji,która przebiegła pod hasłem "Akcja - segregacja 2 x więcej, 2 x lepiej". Klasy I-VI maszerowały po Golinie wyposażone w foliowe worki na śmieci i gumowe rękawiczki zbierając śmieci, natomiast klasa VII oraz gimnazjum robiły porządek na terenie szkoły.
20 września odbyły się ekologiczne konkursy zorganizowane przez klasę 3a gimnazjum.Zadaniem klas I-III było zrobienie plakatu z hasłem akcji. Klasy IV-VI miały za zadanie wymyślić piosenkę jednozwrotkową, także z hasłem "Akcja segregacja".Natomiast klasa VII i gimnazjum miały trochę trudniejsze zadanie, ponieważ musiały ułożyć aż dwie zwrotki piosenki z hasłem przewodnim.
Opracowała: Weronika Hudak

Magdalena Walczak, 27.09.2018 21:04