Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

28 września br. odbyły się VI Zawody w Ratownictwie w Ramach KPP Golina-Witaszyce 2019. Wywiadu udzieliła nam Pani Marta Wólczyńska- wiceprezes OSP Golina.

GIG-ant:  Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takich zawodów?

Marta Wólczyńska: Cała idea zrodziła się w naszych głowach już około 2010-2011 roku, kiedy to byliśmy uczestnikami tego typu zawodów z pierwszej pomocy. Była to dla nas zawsze niesamowita forma doskonalenia posiadanych umiejętności niesienia pierwszej pomocy potrzebującym. Chcieliśmy stworzyć możliwość także i u nas innym ekipom, aby mogły poćwiczyć, szkolić się podczas zdrowej rywalizacji, poddając się ocenie sędziów.

GIG-ant: Jak wyglądają takie zawody od strony technicznej?

M. W.: Ciekawe pytanie ???? Tak naprawdę ta strona techniczna zawodów jest niezbyt widoczna. Ludzie zaliczani do obsługi technicznej robią kawał dobrej roboty, aby zawody przebiegły sprawnie, bez komplikacji, żeby nikomu niczego nie zabrakło i wszystko przebiegało zgodnie z harmonogramem. To ludzie pilnujący porządku, ale także charakteryzacja, pozoracja, kwatermistrzostwo. W tym roku było to łącznie prawie 100 osób. Do tego wszystkiego cała techniczna strona organizacji zawodów, osobiście dla mnie, rozpoczyna się już kilka miesięcy wcześniej, kiedy tworzony jest pierwszy zarys, gdy otwieramy listę zapisów.

GIG-ant: Skąd pozyskujecie fundusze potrzebne do zorganizowania tak dużego przedsięwzięcia?

M. W.: Fundusz tego przedsięwzięcia tworzą wpłaty od uczestników, a także dotacja z Gminy Jarocin oraz wszelka pomoc ze strony sponsorów, zarówno finansowa, jak i materialna.

GIG-ant: Ile drużyn brało udział w tegorocznych zawodach?

M. W.: W tegorocznej edycji zawodów do zmagań przystąpiło 16 drużyn.

GIG-ant: Były to drużyny tylko z naszego województwa czy z innych również?

M. W.: Nasze zawody zyskują rangę ogólnopolskich, ponieważ spoza województwa wielkopolskiego odwiedziły nas drużyny z województw: mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego (zgłoszone były jeszcze drużyny z województwa warmińsko-mazurskiego oraz śląskiego, jednak z przyczyn zdrowotnych zawodnicy nie dotarli na zawody).

GIG-ant: Jaki cel przyświeca organizacji takich zawodów?

M. W.: Przede wszystkim stworzenie możliwości szkolenia i doskonalenia profesji niesienia pierwszej pomocy, ale także popularyzacja tej ważnej dziedziny wśród naszych lokalnych mieszkańców, którzy mają możliwość obserwacji zmagań. Przećwiczenie założenia na pozorowanym zadaniu daje możliwość sprawnego działania podczas realnych zagrożeń. Przygotowane przez nas zadania staramy się tak dobrać, aby były one jak najbardziej realne i możliwe do wystąpienia w życiu codziennym.

GIG-ant: Która drużyna wygrała i czym się wyróżniła?

M. W.: Tegoroczną VI edycję Zawodów w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Golina-Witaszyce 2019 wygrała ekipa Specjalistycznej Służby Wsparcia Medycznego JRGH z KGHM Lubin. Czym się wyróżniła? Cóż, tak szczerze powiedziawszy, poziom startujących drużyn z roku na rok jest coraz wyższy a miejsca na podium dzielą dosłownie punkty. Na pewno te trzy zwycięskie drużyny wykazały się bardzo wysoką wiedzą, profesjonalizmem, ale i zgraniem całej drużyny w postępowaniu z osobami poszkodowanymi. W końcu nie wygrywa pojedyncza osoba a cała drużyna.

GIG-ant: Dziękuję za udzielony wywiad i życzę, aby kolejne zawody również były tak udane.

 

Justyna Żakowska

Angelika Lisiecka, 28.10.2019 22:43
0,

64


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz