Dnia 28 października 2013 roku nasze Niepubliczne Gimnazjum im. ks. Piotra Wawrzyniaka odwiedziła pani Henryka Krzywonos, polska działaczka opozycji w okresie PRL-u i sygnatariuszka porozumień sierpniowych. Pani Krzywonos odwiedziła nas nie pierwszy raz.

Przy ostatnim spotkaniu, które odbyło się pod koniec ubiegłego roku szkolnego, odpowiadała nam na nasze pytania i obiecała, że  następnym razem nie wróci do nas z pustymi rękami. Obietnica została spełniona, czego dowód możemy zaobserwować na holu szkolnym. Na honorowym miejscu zawisł tam kodeks praw dziecka, które pani Henryka przywiozła nam jako doradca Rzecznika Praw Dziecka. Z przyjemnością zostawiła na kodeksie swój podpis, a następnie wspólnie z uczniami została uwieczniona na fotografii. Podczas spotkania pani Henryka Krzywonos ciepłymi słowami wspominała zmarłego w ten sam dzień Tadeusza Mazowieckiego, premiera pierwszego niekomunistycznego rządku. ,,Był moim przyjacielem. Człowiekiem, któremu bardzo zależało na Polsce. To bardzo przykra chwili nie tylko dla mnie.."-mówiła. Wspólnie uczciliśmy pamięć zmarłego byłego premiera i wybitnego działacza, symbolu opozycji demokratycznej - Tadeusza Mazowieckiego minutą ciszy. Mamy nadzieję, że to nie  ostatnie  nasze spotkanie z panią Henryką Krzywonos i że niebawem znów zawita w nasze skromne progi.

Gosia Jelak

Tomek Jankowski, 31.10.2013 00:57