Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

17 lipca po raz pierwszy dla publiczności otwiera swe podwoje Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Spichlerz to nie izba pamięci, ale żywy magazyn muzyki, multimedialne muzeum polskiego rocka, miejsca gromadzenia, badania i udostępniania zbiorów z nim związanych. Dlatego już na początku swej działalności zaprasza na niezwykły koncert.

W przeddzień festiwalu, w dniu otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka -  17 lipca na dziedzińcu za budynkiem spichlerza odbędzie się wieczorny koncert otwarcia. Wystąpią zespół Thataz, czyli tatusiowie dzieci z tego samego przedszkola w Poznaniu grający m. in. utwory, które były wykonywane podczas festiwalu w Jarocinie. Po Thataz przyjdzie czas nie niezwykły koncert Dzieci Jarocina, czyli Orkiestry Reprezentacyjnej Spichlerza Polskiego Rocka. Dołączą do nich specjalni goście: Piotr Banach (Kryterium, Grass, Kumader, Dum Dum, Kolaboranci, Hey, Indios Bravos), Tomasz Budzyński (Siekiera, Armia, 2 Tm 2,3), Muniek Staszczyk (Opozycja, T. Love) oraz Sebastian Riedel, syn debiutującego w 1980 r. w Jarocinie Ryszarda Riedla. Zabrzmią też utwory jarocińskich zespołów – laureatów Rytmów Młodych: Tandem Blues, Acapulco, Syjon czy Random Justice (niektóre z udziałem muzyków tych grup). Będzie to podróż przez cztery dekady - od 1970 r. (pierwsze Wielkopolskie Rytmy Młodych) aż do ostatnich edycji festiwalu.

 SPR_goscie

 

Tomasz Budzyński wystąpi też ze specjalnym projektem - „Stacja Jarocin”. Zagra dokładnie 30 lat po jarocińskim sukcesie Siekiery, zespołu bezkompromisowego, który w 1984 r. zszokował publiczność, dziennikarzy, a koncert stał się jednym z najważniejszych  w historii polskiego punk rocka. Budzyński wykona jego fragmenty.  Będzie to jednak wydarzenie niepowtarzalne, bowiem Tomasz Budzyński z zespołem zagra przede wszystkim utwory artystów, których spotkał w Jarocinie '84, a ich twórczość stylistycznie odbiegała od tego co na scenie prezentowała Siekiera. Publiczność usłyszy więc piosenki Variete, Rendez-Vous, Izraeala, RAP, Mikrofony Kaniony, Lecha Janerki. Na scenie pojawi się także Wiesław Iwasyszyn, prekursor polskiego beatboxu, który 30 lat przed zachwyceniem widzów "Must Be The Music" występował w Jarocinie. Całość poprowadzi Walter Chełstowski, współorganizator "Jarocina" w latach 1980-1986.

Projekt jest wspólnym prezentem dla Spichlerza od Stowarzyszeń: Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego i Jarocin XXI. Mecenasami projektu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż) 15 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie kina Echo, Czytelni pod Ratuszem i City Cafe. Jeśli nie jesteś z Jarocina, a chcesz kupić bilet, pisz na adres: kino@jarocin.pl, tel. 62 747 11 19.

Czwartek, 17 lipca, godz. 20:00 – plac za Spichlerzem Polskiego Rocka , al. Niepodległości 5.

Tomek Jankowski, 08.07.2014 11:52
0,

859


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz